روش های پاکسازی پوست

خواص آلوئه ورا برای پوست و مو
خواص آلوئه ورا برای پوست و مو (جامع ترین راهنمای 2019)
۱۳۹۸/۰۵/۱۰
راه های تقویت مو
بهترین راهنمای تقویت موی سر
۱۳۹۸/۰۵/۲۴
همه چیز در مورد پاکسازی پوست
حتما شما هم فکر می کنید پاک کردن صورت کار بسیار ساده ای است که به صورت روتین هر روز در زندگی انجام می دهیم. با یک صابون صورت را می شوئیم و آب می کشیم و با حوله خشک می کنیم و تمام! اما کاملا در اشتباه هستید. روش های پاکسازی پوست خیلی بیشتر و کامل تر از اینها است و روش قدیمی دیگر کارساز نخواهد بود، حداقل برای کسانی که به زیبایی، سلامت و شادابی پوست خود اهمیت می دهند و می خواهند چهره ای جذاب داشته باشند، که طبیعتا بدون داشتن پوستی شاداب ممکن نیست. با ما همراه باشید تا اشتباهات رایج در شستن پوست صورت را بررسی کنیم، راه های صحیح پاکسازی را بشناسیم و از بهترین روش پاکسازی پوست پرده برداریم.

اشتباهات رایج در پاکسازی پوست صورت

1. دستمال مرطوب پاک کننده

وقت آن رسیده تا با دستمال مرطوب پاک کننده آرایش خداحافظظی کنیم، بله ما هم می دانیم که این ساده ترین راه برای پاک کردن آرایش صورت است، اما به چه قیمتی؟ اکثر این دستمال ها مملو از مواد شیمیایی هستند که مطمئنا در درازمدت می توانند آسیب های جدی به پوست صورت شما وارد کنند.

2. استفاده از پاک کننده های قوی برای پوست چرب

بله به نظر منظقی می آید که در صورت داشتن پوست چرب، با یک پاک کننده قوی، چربی روی پوست را پاک کنیم؛ اما قضیه از این قرار است که هر چه خشن تر با پوست چرب برخورد کنید مشکل شما بزرگ تر خواهد شد. رفلکس طبیعی پوست صورت شما وقتی که با پاک کننده های قوی مواجه می شود این است که چربی بیشتری تولید کند. به سراغ محصولات پاک کننده پوست ملایم تر بروید که با وجود پاکسازی چربی اضافه روی پوست، پوست شما را خشک و سفت نکند.

3. روزی یک بار شستشو کافی نیست

پوست ما در طول روز در معرض چه موادی و چه آلودگی هایی قرار می گیرد؟ از کرم های ضد آفتابی که استفاده می کنیم گرفته تا سرم ها، محصولات آبرسان پوست، محصولات مرطوب کننده و در معرض آلودگی هوا نیز قرار می گیریم. منطقی به نظر می رسد که یک بار شستشو در طول روز نمی تواند پاسخ نیاز ما را از پاکسازی پوست صورت بدهد، پس قبل از رفتن به رخت خواب و پس از آب کشیدن پاک کننده ها از روی پوست صورت یک بار دیگر پوست خود را بشوئید.

4. تغییر دما در حین شستشو پوست صورت

یک بار برای همیشه این موضوع را در نظر بگیرید که قرار نیست آب داغ منافذ پوست شما را باز کند و آب سرد منافذ پوست را ببندد. در واقع، وقتی که دمای آب را از سرد به گرم در حین شستشو تغییر می دهید تنها به پوست خود شوک وارد می کنید. پس لطفا همیشه پوست صورت خود را با آب ولرم بشوئید.

5. لایه برداری، لایه برداری و باز هم لایه برداری!

احساس لطافت، نرمی و شادابی پس از لایه برداری پوست با هیچ چیز دیگر قابل مقایسه نیست. هم چنین لایه برداری پوست کاملا اعتیاد آور است و ما می توانیم هر روز از این کار لذت ببریم. اما بهتر است که این فکر را از سرمان بیرون کنیم. تنها هفته ای یک بار پوست صورت خود را لایه برداری کنید تا منافذ پوست پاره نشوند و نتیجه ای عکس آنچه انتظار دارید را مشاهده نکنید. اگر هر روز پوست صورت را لایه برداری کنید، حتی بی عیب و نقص ترین پوست هم به این کار واکنش بدی نشان خواهد داد.

6. عدم توجه به مواد تشکیل دهنده محصولات حفاظت پوست

همه ما عادت کرده ایم که فقط عنوان اصلی نوشته شده روی بسته بندی محصولات آرایشی را می خوانیم، پاک کننده آرایش، از بین برنده جوش های سرسیاه و ... وقتی که به لیست مواد تشکیل دهنده توجهی نمی کنید در واقع موارد بسیار با اهمیتی را نادیده گرفته اید، مانند مواد شیمیایی که به آن حساسیت دارید. برای مثال، سولفات لاریل سدیم یک عنصر کف ساز رایج است که در صورت مصرف روزانه می تواند پوست را خشک و شکننده کند. پس حتما به مواد تشکیل دهنده نگاهی بیاندازید و در رابطه با موادی که به آنها حساسیت دارید با پزشک خود مشورت کنید.

آموزش مرحله به مرحله بهترین روش پاکسازی پوست

قدم اول: پوست خود را پاک کنید.


قدم اول در واقع خود دو مرحله دارد، مرحله اول آرایش خود را پاک کنید، مرحله دوم پوست خود را پاک کنید.
- صورت خود را با استفاده از یک شیر پاک کن تمیز کنید. شیر پاک کن با روغن های طبیعی پوست شما مخلوط می شود و مواد آرایشی، آلودگی ها و گرد و غبار گیر افتاده در منافذ پوست را در خود حل می کند.
- یک تکه پارچه نخی تمیز بردارید و آن را کاملا خیس کنید و بچلانید تا آب اضافی آن تخلیه شود، سپس پوست خود را با این پارچه تمیز کنید.
- با استفاده از یک پاک کننده پوست ملایم که سولفات در ترکیبات خود نداشته باشد، به آرامی پوست خود را تمیز کنید.
- آب ولرم را به صورت خود بپاشید و سپس با حوله خشک کنید.
قدم دوم: لایه برداری قدم دوم پاکسازی پوست صورت، لایه برداری سلول های مرده پوست است. بیشتر از هفته ای یک مرتبه پوست خود را لایه برداری نکنید. افراط در لایه برداری می تواند منجر به حساسیت و التهاب پوست شما شود. برای لایه برداری پوست صورت به نکات زیر توجه کنید:
- صورت خود را خیس کنید.
- مقدار کمی از کرم لایه بردار را بردارید و بر روی پوست صورت خود بگذارید. مراقب بخش های حساس پوست مانند پوست دور چشم باشید.
- کرم لایه بردار را به صورت دورانی بر روی پوست خود ماساژ دهید، سعی کنید تمرکز بیشتری بر روی بخش هایی که جوش های سرسیاه یا سرسفید دارید، داشته باشید.
- این کار را به مدت پنج دقیقه انجام دهید و سپس صورت خود را با آب ولرم بشوئید.

قدم سوم: بخور

بخور پوست صورت پس از لایه برداری، پوست شما را نرم می کند و منافذ آن را باز می کند. این پروسه جذب مواد مراقبت کننده پوست که در مراحل بعدی اضافه می کنید را بهتر می کند. هم چنین اگر جوش های سر سیاه دارید، این فرآیند باعث می شود تا به سادگی تخلیه شوند. برای این منظور:
- آب داغ را داخل یک ظرف مناسب بریزید.
- می توانید یکی از روغن های لیمو، اسطوخودوس، نعنا، چوب صندل، اکالیپتوس یا نارنج را به آب اضافه کنید.
- بر روی ظرف بخور خود خم شوید و سر خود را با یک حوله بپوشانید.
- برای 10 دقیقه صورت خود را در مقابل بخار قرار دهید.

قدم 4: ماسک صورت

پس از بخور گرفتن، استفاده از یک ماسک صورت باعث می شود تا ترکیبات آن به خوبی جذب پوست شوند. در این حالت پوست شما بیشترین فایده را از ماسک صورت دریافت خواهد کرد. - می توانید از یک ماسک صورت خریداری شده استفاده کنید و یا با روشی که در ادامه این مقاله توضیح خواهیم داد، ماسک صورت خود را آماده کنید. - صورت خود را به صورت کامل با ماسک پوست بپوشانید. - با آب ولرم بشوئید.

قدم 5: آبرسانی

حالا که تمام منافذ پوست صورت شما با مواد مراقبت از پوست، تغذیه شده است، وقت آن رسیده تا پوست خود را آبرسانی کنید. برای این منظور یکی از محصولات آبرسانی پوست مناسب را انتخاب کنید و به روش زیر عمل کنید:
- پوست خود را با آبرسان مناسب ماساژ دهید.
- اجازه دهید تا خشک شود.
- نیازی به شستشو نخواهید داشت.
با این کار پوست شما هیدراته باقی می ماند و هم چنین منافذ پوست کاهش می یابند.

قدم 6: مرطوب کننده ها

این آخرین و آرام بخش ترین قدم در پاکسازی پوست صورت خواهد بود. مرطوب کننده ها به هیدراته ماندن پوست کمک می کنند و هم چنین چربی های طبیعی پوست را تامین می کنند. می توانید از یک کرم مرطوب کننده یا کرم شب ضدپیری استفاده کنید. برای این منظور: - به اندازه یک نخود از کرم، سرم یا لوسیون مرطوب کننده خود بردارید. به تمام پوست صورت و گردن از مرطوب کننده خود برسانید.
- به آرامی و به صورت دورانی ماساژ دهید.

فواید پاکسازی صورت

- پاکسازی پوست صورت به صورت مرتب، انواع آلودگی ها و ناخالصی ها را پاک می کند.
- با این کار پوست شما شاداب و جوان باقی می ماند.
- منافذ پوست شما را بسته و تمیز نگه می دارد و جوش و دیگر مشکلات پوستی را کاهش می دهد. پاکسازی مرتب پوست صورت به هیدراته ماندن و جلوگیری از خشکی پوست کمک می کند، هم چنین پوست شما را شفاف می کند و از تجمع رنگدانه ها در بافت پوست پیشگیری می کند.

پاک کننده های طبیعی پوست

آیا پاک کننده های طبیعی پوست را می شناسید؟ آیا می دانستید می توانید با مواد طبیعی به جای استفاده از صابون و دیگر شوینده ها پوست خود را پاکسازی کنید؟ برای داشتن پوستی سالم، شاداب و پاکیزه می توانید از این محصولات طبیعی استفاده کنید، با ما همراه باشید تا بیاموزید چگونه با هرآنچه در کابینت آشپزخانه همین حالا هم دارید، پوستی درخشان و زیبا داشته باشید.

1. شیر

تنها فایده شیر تامین کلسیم بدن و حفاظت از استخوان ها و دندان های شما نیست بلکه به عنوان پاک کننده پوست نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اسید لاکتیک موجود در شیر به حذف سلول های مرده پوست شما کمک می کند. هم چنین چربی موجود در شیر به همراه پروتئین های آن به مرطوب کردن پوست شما کمک می کند.

2. عسل

عسل یک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها و هم چنین مرطوب کننده ای قدرتمند محسوب می شود. از آنجایی که خواص آنتی باکتريال فراوان نیز دارد، به پیشگیری از جوش و آکنه کمک می کند. برای استفاده از خواص عسل بر روی پوست، به اندازه نصف قاشق چایخوری عسل بردارید و به آرامی روی پوست خود ماساژ دهید. می توانید عسل خود را با چند قطره آب مخلوط کنید تا کمی رقیق شود. پوست شما خیلی زود پس از مصرف نرم می شود و آلودگی ها از روی آن پاک می شود.

3. لیمو

اگر پوست شما چرب است، لیمو بهترین انتخاب برای پاکسازی پوست چرب است. برای استفاده از لیمو بر روی پوست، آبلیمو را با مقداری شیر یا ماست مخلوط کنید و بر روی پوست خود قرار دهید. پس از چند دقیقه صورت خود را با آب ولرم بشوئید و خشک کنید و از کرم های مرطوب کننده استفده کنید.

4. خیار

استفاده از آب خیار یا تکه ای از آن بر روی پوست، می تواند خواص خنک کنندگی و مرطوب کنندگی آن را برای شما به ارمغان بیاورد. پوست حساس و خشک شما می تواند با بهره وری از خواص خیار به شادابی، سلامت و درخشانی بیشتری برسد. هم چنین خیار می تواند جوش های صورت را درمان کند، کافی است تا تکه های آن را ببرید و بر روی مناطقی که می خواهید قرار دهید. پانزده تا بیست دقیقه صبر کنید و با آب ولرم بشوئید.

5. شکر

شکر یکی دیگر موادی است که در خانه همه ما پیدا می شود و در عین حال برای پاکسازی پوست عالی است. شکر می تواند یک لایه بردار طبیعی و پاک کننده پوست محسوب شود. مقداری شکر را با کمی روغن یا آب مخلوط کنید، به صورت دورانی بر روی صورت خود ماساژ دهید و با آب ولرم بشوئید. دقت داشته باشید که به آرامی ماساژ دهید وگرنه ممکن است پوست خود را تحریک کنید.

6. هندوانه

هندوانه نیز یک لایه بردار طبیعی فوق العاده است. اسید مالیک موجود در آن به عنوان یک لایه بردار حرفه ای پوست صورت شما را از شر سلول های مرده خلاص می کند. هم چنین به آبرسانی پوست و مرطوب کنندگی آن کمک می کند. برای استفاده از خواص بی نظیر هندوانه به سادگی یک تکه از آن را برروی پوست خود ماساژ دهید و پس از 20 دقیقه بشویید.

دیدگاه ها بسته شده است